FAQ - Rekuperacja

Czy warto mieć rekuperator ?

rekuperatorZ pewnością każdy z nas chce mieć w domu czyste i świeże powietrze.

W dzisiejszych czasach zanieczyszczenie powietrza wewnątrz domu generuje prawie wszystko, co nas otacza. Począwszy od materiałów budowlanych, poprzez materiały wykończeniowe (farby, lakiery, itp.), elementy wystroju wnętrz (sklejki meblowe, sztuczne wykładziny), środki czystości takie jak woski i środki do nadawania połysku, odświeżacze powietrza aż po dym papierosowy, stosowanie pieców na drewno, zapalanie świec lub kadzideł.

Inwestor rozpoczynający budowę domu często staje przed wyborem dotyczącym systemu wentylacji – mechaniczna czy grawitacyjna ?

Często powtarzane jest twierdzenie, ze wentylacja grawitacyjna jest tańsza w budowie i eksploatacji. Nie jest to twierdzenie do końca słuszne. Wybudowanie wysokich kominów wentylacyjnych, montaż nawiewników okiennych może w sumie kosztować prawie tyle, co wykonanie systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperacja).

Jeśli chodzi o niskie koszty eksploatacji to faktycznie jest prawda – bezpośrednia eksploatacja wentylacji grawitacyjnej nie generuje kosztów. 

Ale prawdą jest również to, że wentylacja grawitacyjna działa tylko w określonych warunkach. Są to okresy, kiedy temperatura zewnętrzna jest niższa niż temperatura wewnątrz domu. I wtedy pojawiają się koszty pośrednie tzn. aby powietrze mogło być z domu usunięte musi się do domu dostać przez np. nawiewniki okienne. Dostające się do wnętrza powietrze ma temperaturę znacznie niższą niż w pomieszczeniu. Aby mieszkańcy nie odczuwali z tego powodu dyskomfortu system ogrzewania budynku musi poradzić sobie (czyli zużyć więcej paliwa) z dogrzewaniem powietrza wentylacyjnego.

Jeśli z dwóch powyższych wariantów – wentylacja mechaniczna czy grawitacyjna -  Inwestor wybierze wentylację mechaniczną zaczyna zastanawiać się czy wzbogacać ją o wymiennik ciepła, czyli rekuperator, czy też pozostać przy montażu jedynie centralki nawiewno wywiewnej bez odzysku ciepła.

Czy warto mieć rekuperator ?

Odpowiedź wydaje się być bardzo prosta. Jeśli inwestujemy określoną sumę pieniędzy w system wentylacji mechanicznej z centralą nawiewno-wyciągową, której użytkowanie zimą będzie zwiększało rachunki za ogrzewanie to z pewnością warto jest dopłacić i doposażyć centralę wentylacyjną w wymiennik ciepła (rekuperator), dzięki któremu oprócz świeżego powietrza w domu zaoszczędzimy na kosztach ogrzewania.

Podsumowując powyższe – warto mieć rekuperator – zapewni on nam zarówno czyste powietrze w domu, jak i pozwoli zmniejszyć koszty ogrzewania.